Ekose Kumaş Nedir? Ekoseli Kumaş Modelleri

En çok tercih edilen kumaş desenlerinden olan ekose kumaş nedir? Ekose desen ve ekose şıklığı ne demek? Ekose kumaş terletir mi? Ekose kumaş hangi mevsimde giyilir?

Ekose Kumaş Nedir?

Ekose kumaş, çeşitli kumaşlardan farklı renklerde üretilen ve üzerinde dörtgen desenler bulunan bir kumaştır. Bu dörtgen desenler küçük veya büyük olabilmektedir. Bazı modellerde desenler farklı renklerde de dokunmaktadır.

Ekose kumaş tıpkı balıksırtı kumaş gibi deseni sebebiyle kumaşa ismini vermiştir. Bu tarz dikdörtgen desenli kumaşların tipine ekose kumaş denir. İlk zamanlardan yün ipliklerden üretildiği bilinmektedir. Günümüzde polyester, pamuk, keten, viskon gibi neredeyse tüm kumaşlardan ekose kumaş elde edilebilmektedir.

Ekose kumaşı dünyaya fransızlar ve iskoçlar tanıtmıştır. İskoçların yöresel kıyafetlerine baktığınızda genel olarak ekose desenli kumaşlardır. Meşhur iskoç etekleri de ekoselidir. Etek haricinde gömlek, kaban ve ceket gibi birçok kıyafette ekose desenler kullanılmaktadır. Kıyafetlerin haricinde döşeme sektöründe de kullanılır. Koltuk ve kanepe kaplaması için sizde ekoseli kumaşları tercih edebilirsiniz.

Ekose Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Ekse kumaş terletir mi ve hangi mevsimde giyilir gibi sorular sürekli sorulan sorulardır. Ancak bu soruyu cevaplamak için ekose kumaşın hangi kumaştan yapıldığı bilinmelidir. Çünkü günümüzde neredeyse her türde ekose kumaş üretilmektedir. Polyester kumaş üretimi ekose kumaşlar terletme yapabilirken pamuk ekose kumaş terletme yapmayabilir. Bu sebeple ekose kumaş alırken kumaşın türüne dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Kışlık ekose kumaş istiyorsanız yün elyafları tercih edebilirsiniz.

Ekose kumaş bazı yerlerde tartan kumaş olarak da adlandırılmaktadır. Bu şekilde tartan kumaş kombinleri birçok kişinin favori kombinidir.

Ekose kumaş çok yönlü bir kumaştır. Hayal gücünüz alabildiğince farklı sektörlerde kullanılabilir. Örneğin ekose kumaş kaplamalı valizler bulunmaktadır. Yine ekoseli havlu, eşarp, şemsiye gibi ürünler vardır. Aynı şekilde ekoseli nevresim takımları, battaniye ve yastıklar görebilirsiniz.

Kısaca ekose kumaş nedir sorusunu cevapladık. Kumaşla ilgili eklemek ve sormak istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mağazamızda bulunan ekoseli kumaşlar için 0541 970 16 75 numaralı telefonumuzdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.