Buklet Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Buklet iplik ve buklet kumaş nedir? Buklet kumaş özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır? Buklet kumaş nasıl üretilir? Kumaşla ilgili kısa bilgileri yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Buklet Kumaş Nedir?

Buklet ipliği olarak da adlandırılan buklet kumaş, ana ipliğin etrafına efekt verilen ipliğin sarılması ile oluşan bir kumaştır. Bu şekilde kumaşın yüzeyinde bukleli çıkıntılar oluşur. Buklet yapılan iplik ana ipliğin hafif gevşek tutulması ile dokunur ve halkalar oluşturulur. Daha sonra iki iplikte gergin hale getirilir. Buklet ipliği üretme süreci yoğun ve titiz bir işlemdir. Bazen tamamlanması uzun zaman alabilir.

Buklet Kumaş Nerede Kullanılır?

Buklet kumaş genellikle diğer kumaşlarla kombinasyon yapmak için kullanılan bir kumaştır. Onun haricinde koltuk döşemelerinde de çeşitli elyaflardan yapılmış lüks bukletli kumaşlar kullanılabilmektedir. Giyim sektöründe de buklet kumaş tercih edilebilir. Zaman zaman jakarlı buklet kumaşlar moda da yer olarak yılın trend kumaşları haline gelmektedir.

Buklet kumaş uluslararası alanda boucle fabric olarak bilinir. Fransızca kıvrılmak anlamına gelen boucler kelimesinden ismini almıştır. Buklet hem iplik hem de kumaş olarak bilinir. Dokusu güzeldir ve konforludur. Genel olarak yumuşak yapıdadır. Buklet kumaşın özelliğini üretimde kullanılan elyaf belirlemektedir. Yün, pamuk, ipek, alpaka veya keten gibi kumaşlar buklet kumaş üretiminde kullanılabilir. Buklet kumaş sıcak tutar mı veya fiyatları ne kadardır sorularını cevaplamak içinde kumaşın hangi elyaftan yapıldığı bilinmelidir. Yün buklet kumaşlar sıcak tutabilirken ince pamuk üretimli buklet kumaşlar sıcak tutmayabilir.

Kış aylarının vazgeçilmez kumaşlarından olan, kalitesi ve yumuşaklığı ile meşhurlaşmış welsoft kumaş hakkında bilgi almak için yazımı inceleyebilirsiniz.

Buklet kumaş nedir ve nerelerde kullanılır sorularını cevapladık. Kumaşla ilgili eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları da aynı şekilde bizlere iletebilirsiniz.