Emprime Basma Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Bir çok yerde ismi emprime olarak bilinen basma kumaş nedir, özellikleri nelerdir? Basma kumaştan neler yapılır ve fiyatları nedir sorularına değineceğiz. Terletir mi, yazlık mıdır kışlık mıdır gibi akılda kalanlara cevaplar vereceğiz.

Basma Kumaş Nedir?

Hepimizin bildiği eski bir türkü vardır.

“Zeytinyağlı yiyemem aman Basmada fistan giyemem aman”

Türküde ki basma fistan işte basma kumaştır. Ancak siz türküye çok takılmayın. Zeytinyağı da tüketin basma fistan da giyin 🙂

Şimdi gelelim basma kumaş nedir sorusuna. Basma genellikle pamuktan üretilen ancak viskon, pamuk-viskon, pamuk-polyester karışımı çeşitleri de olan bir kumaştır. İpek basma modelleri de vardır.

Kumaşın ismi bir çok yerde emprime olarak geçmektedir. Emprime fransızca bir kelimedir ve kumaşta zaten Avrupa’dan dünyaya yayılmıştır.

Ülkemizde ilk olarak Sümerbank tarafından 1937 yılından sonra üretilmiştir. Şimdi Denizli, Bursa gibi bir çok ilde basma kumaş üretimi yapılmaktadır.

Basma Kumaştan Neler Yapılır?

Basma kumaş giyim sektöründe çok tercih edilebilen bir üründür. Pijama, mintan ve zıbın yapılabilir. Gecelik, hırka ve giysi içinde kullanılır. Son zamanlarda şalvar için çok tercih edilmektedir.

Giyim sektöründen farklı olarak bohça, yemeni ve yorgan yüzü olarak da kullanılabilir.

basma-kumas-modelleri
basma-kumas-nedir

Basma Kumaş Fiyatları

Basma kumaşlar uygun fiyatları ile her zaman tercih edilmişlerdir. Ülkemizde de geçmiş yıllarda özellikle Anadolu’da dar ve orta kesimli ailelerin en çok kullandığı kumaşlardan biri olmuştur.

Günümüzde de fiyatları çok yüksek değildir. Kumaşın gelende tek en (90cm) ve çift en (180cm) modelleri vardır. Tek en kumaşlar 10-15 TL arasında satılmaktadır. Çift enler ise 15-25 TL arasında değişmektedir.

Mağazamızda tek en basma kumaşlar mevcuttur. Sipariş için instagram’dan veya ana sayfamızda bulunan iletişim numarası aracığıyla whatsapp’dan bize yazabilirsiniz. Belirtilen tek en kumaşlardan 2 veya 3 metreden bir ceket, pantolon, etek yapılabilmektedir.

Toptan kumaş alım ve satım işlemlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Basma Kumaş Özellikleri:

  • Terletmeyen bir kumaştır.
  • Bu sebeple yaz aylarında çok tercih edilir.
  • %100 pamuk olduğu için teri nemi emer.
  • Vücuda yapışmaz.
  • İlk yıkamada çekme yapılabilir.
  • Düşük derecelerde makinede yıkanabilir.
  • Yumuşak ve hafif sert modelleri vardır.