Armürlü Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Pantolondan perdeye, yatak örtüsünden koltuk döşemeye kadar birçok farklı alanda kullanılabilen armürlü kumaş nedir? Armürlü pantolon ve gömlekte armür ne demek? Armür kumaştan ne dikilir ve bu kumaşın özellikleri nelerdir? Merak edilen birçok soru yazımız içeriğinde olacak.

Armürlü Kumaş Nedir?

Bir kumaş üzerinde tekrarlanan en küçük desenlere armür denmektedir. Örneğin gömlekte armür o gömlek üzerinde tekrarlanan motiflerdir. Armür ilk zamanlarda ipekli kumaşlara uygulanırken günümüzde neredeyse tüm kumaşlara uygulanabilmektedir.

Armür işlemi için ilk işlem ağızlık açılmasıdır. Ağızlık aslında iki çözgü ipliklerinin arasındaki boşluktur. Bu ağızlıktan atkı ipliği geçirilir. Bu sayede çözgü ve atkı ipliği arasında bağlantı sağlanır ve bu şekilde dokuma örgüsü oluşturulur.

Armür çözgü ipliklerine aşağı yukarı hareket veren bir sistemdir. Bu işlem için bir armür örgü raporu oluşturulur ve hangi ipliklerin aşağıda veya yukarıda olacağı belirlenir. Bu sistematik plana armür raporu denmektedir.

Armür Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Çok amaçlı bir kumaştır.
  • Çocuk giyim, pantolon, etek, gömlek, perde, döşeme gibi farklı farklı alanlarda kullanılabilir.

Gömlek için son yıllardan en çok tercih edilen kumaş olan şamre kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  • Günümüzde neredeyse her kumaştan yapılabildiği için ürünün özellikleri tercih edilen kumaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir.
  • İlk kullanımı 1840’lı yıllara dayanmaktadır.
  • Genel olarak dayanıklı kumaşlardır.
gomlek-pantolon-etek
armürlü kumaş nedir

Armür Kumaştan Ne Dikilir?

Armür kumaşın birçok çeşidi vardır. Öncelikle armür işleminin hangi kumaşa yapıldığını ve kumaşın ağırlığını öğrenerek ne dikeceğinize daha kolay karar verebilirsiniz. Örneğin hafif bir kumaş ise armürlü gömlek dikebilirsiniz. Armürlü gömlekler son yıllarda çok modadır ve şık görünmektedir. Onun haricinde pantolon içinde armür kumaş kullanabilirsiniz. Eğer elinizdeki ürün ağır ise perde için düşünebilirsiniz. Kumaşın kullanım alanı sizin hayal gücünüze bağlı olarak değişebilmektedir. İsterseniz minder kaplama, yatak örtüsü veya koltuk döşeme içinde armürlü kumaşları tercih edebilirsiniz.

Armürlü kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Kumaş hakkındaki bilgi ve birikimlerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha fazlası için bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.