Tensel Kumaş Nedir? Tensel Kumaş Tunik

Tensel kumaş ismini sıkça duyduğumuz bir ürün. Özellikleri ile giyim sektöründe sıkça tercih edilen tensel kumaş nedir? Tencel kumaş özellikleri ve kullanım alanları nelerdir?

Tensel Kumaş Nedir?

Bu soruyu cevaplamadan önce aslında tensel’in bir kumaş türü olmadığını belirteyim. Tensel aslında Avusturya merkezli bir firmanın dünyaya yaydığı bir isimdir ve firmanın tescilli ürünüdür.

Tensel Kumaş Özellikleri

  • Dayanıklı bir kumaştır. Sağlamlığı ile mekanik işlemlerde çokça dayanıklılık gösterir.
  • Doğal olması sebebiyle nefes alma özelliği vardır. Vücut terlemesi durumunda rahatsızlık hissini azaltır.
  • Kolay kolay parlaklığını ve rengini kaybetmez.
  • Hızlı kırışır ancak hızlı düzelir bir özelliği vardır.
  • Yumaşaktır bu sebeple kumaşın yorumlarında bu özelliği çok övülür.
  • Hijyeniktir.
  • Genel olarak kalın ipliklerle yapıldığı için kışlık gibi anlaşılır ancak ince ipliklerle yapılmış tencel kumaşlarda mevcuttur.
tensel-kumas-ozellikleri
tencel kumaş nedir

Tensel Kumaş Kullanım Alanları:

Tensel kumaş çarşaflarda, havlularda, bornozlarda ve giyim sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Nefes alabilen sağlıklı bir kumaş olduğu için kıyafetlerde rahatlık sağlar. Bunların haricinde halı sektöründe de tensel kumaş görülmektedir. Doğal ipliklerden dokunan bazı halıların iplik türünün tensel kumaş olduğunu görebilirsiniz.. Bu sebeple tensel kumaş için çok amaçlı bir kumaştır ifadesini kullanabiliriz.

Çarşaf en çok kullanılan akfil kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Benim de tencel kumaş ile örülmüş bir gömleğim bulunmakta. Hem duruşu ile hem de rahatlığı ile severek giydiğim bir kıyafetim. Kumaşın nasıl yıkandığına dair sorularda sürekli olarak sorulmaktadır. Genel olarak 40 derecede ve 1000 sıkmada yıkıyorum. Şimdiye kadar herhangi bir çekme ve renk atma yapmadı.

Tencel kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır gibi sorularınızı cevaplamaya çalıştık. Sonuç olarak kumaş hakkında eklemek istediklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz kumaşları da bize yazarak bilgi alabilirsiniz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkürler.