Reflektör Kumaş Nedir? Reflektörlü Yelek Kumaşı

Farklı birçok alanda kullanılan ve fosforlu, rekleftif gibi isimlerle de adlandırılan reflektör kumaş nedir? Nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir? Fosforlu kumaş fiyatları ne kadardır?

Reflektör Kumaş Nedir?

Reflektör kumaşların en önemli amacı gece görünür olmaktadır. Sizde muhakkak reflektör kumaşa sahip ürünler görmüşsünüzdür. İtfaiye görevlilerinin kıyafetlerinde veya trafik polislerinin üniformalarında reflektör kumaş bulunur. İş güvenliği için bu tarz fosforlu elbiseleri kullanılması zorunludur.

Reflektör kumaşlar gelen ışığı yansıtırlar. Bu görevi yerine getirmek için alüminyum folyo veya fosfor kullanılır. Bu sayede gelen ışık yansır.

Reflektör Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Işığı yansıtırlar.
  • Birçok reflektör kumaş alev almaz olarak üretilmektedir.
  • Her ölçüde ve farklı çeşitlerde üretimi bulunan bir kumaştır.
  • Diğer kumaşlarla kolay uyum sağlar. Bu sebeple diğer kumaşlara şerit reflektör eklenebilmektedir.
  • Pamuk ve polyester elyaflardan üretilebilir. Genelde fiyatı da üretimde kullanılan elyaf ve elyafın kalitesi belirler.
  • Makinede yıkanabilir.
  • Aksi belirtilmedikçe birçok reflektör kumaşa ütü de yapılabilir.
  • Fosforlu, yansıtıcı veya reflektör kumaş ismiyle satılmaktadır.

Reflektör Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Reflektör kumaşlar iş elbiselerinde mutlaka kullanılan ürünlerdir. Yapay ışık kaynağı için film çekimlerinde de tercih edilebilir. Trafikte de reflektör kumaşları görebilirsiniz. Karanlık bir ortamda aracınız bozuldu ve aracınızı kenarı çektiniz. Diğer araçların sizi görebilmesi ve çarpmaması için fosforlu işaretleri kullanırsınız. Reflektör kumaşların alev almaz modelleri de çoktur. Bu özellik sebebiyle de farklı farklı sektörlerde reflektör kumaş kullanabilir.

İş elbisesi üretiminde sık kullanılan bir kumaş olan cordura kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kısaca reflektör kumaş nedir, nerelerde kullanılır ve özellikleri nelerdir sorularına cevap verdik. Kumaşla ilgili eklemek istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha fazlası için instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz. Kumaşlarla ilgili bilgilendirici yazılar ve mağazamızda bulunan ürünlerin paylaşımını yapmaktayız. Merak ettiğiniz veya almak istediğiniz bir kumaş var ise dm’den bizlerle iletişime de geçebilirsiniz.