Poplin Kumaş Nedir? Terletir mi, Yakar Mı?

Yumuşak bir yapıya sahip olan ve 15.yüzyıldan beri kullanılan poplin kumaş nedir? Poplin kumaş terletir mi, yakar mı, kırışır mı, ütü ister mi ve nerelerde kullanılır gibi merak edilen tüm soruları tek tek cevaplayacağız.

Poplin Kumaş Nedir?

Tekstil alanında en çok kullanılan kumaşlardan olan poplin kumaş, yumuşaklığı ve kalitesi ile dikkat çeken bir kumaştır. %100 pamuktan üretilir. Ancak günümüzde polyester ve elastan karışımı poplin kumaşlarda bulunmaktadır. Kullanım alanı geniş bir kumaştır. Giyim sektöründe ve ev tekstilinde tercih edilebilir. Sade ve desenli modelleri bulunmaktadır. Çiçekli poplin kumaşlar en çok tercih edilen modelleridir. Canlı renklere sahip bir kumaştır ve uzun süre renklerini kaybetmez.

Poplin kumaşlar desen alternatifi olarak en çeşitli kumaşlardandır. Mağazamızda bulut desenli, yıldız desenli, çiçek desenli ve daha birçok çeşit farklı farklı desenlere sahip kumaşları bulabilirsiniz.

Şimdi kumaş ile ilgili sorulan sorulara geçebiliriz.

Poplin Kumaş Özellikleri Nelerdir?

1.Poplin Kumaş Terletir Mi?

Poplin kumaş genel olarak pamuktan üretilmektedir. Pamuk elyaflar nefes aldığı için terletme yapmaz. Bu sebeple rahatlıkla tercih edilebilir. Poplin kumaştan yapılan gömleklerin yaz aylarında kullanılması da bunun en güzel örneğidir.

2.Poplin Kumaş Yakar Mı?

Birinci soruda belirttiğimiz gibi pamuk kumaşlar cildinize yapışarak yakma yapmaz. Ancak almış olduğunuz kumaşın polyester oranı yüksek ise ve kalitesiz bir polyester kullanılmış ise cilde yapışma ve yakma yapacaktır. Bu da sizi rahatsız edecektir.

3.Poplin Kumaşlar Ütü İster Mi?

Pamuk gibi doğal kumaşların birçok olumlu özelliği bulunmaktadır. Ancak tek olumsuz özelliği polyesterler gibi kırışıklığa dayanıklı olmamasıdır. Birçok kişi poplin kumaş kırışır mı diye de sormaktadır. Evet poplin kumaş kırışır ve ütü ister. Ancak almış olduğunuz kumaş %70 pamuk %30 polyester ise bir oranda ise kırışıklığa dayanıklı olabilir ve ütü istemeyebilir. %100 pamuk ise mutlaka ütü isteyecektir.

4.Poplin Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Poplin kumaşlar geniş alanlarda kullanılan bir kumaştır. Genel olarak nevresim takımı gibi hemen hemen tüm ev tesktili alanında kullanılabilir. Bunun haricinde pantolon, gömlek gibi giyim sektöründe de tercih edilir. Farklı hobi alanları içinde poplin kumaşlar tercih edilebilmektedir. Çok yönlü bir kumaştır. Kullanım alanı tamamen sizin hayal gücünüze kalmış.

Giyim sektöründe kullanılan bir başka kumaş olan ribana kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Poplin Kumaş Yorumları

  • Yaz ayları için Nehir Hanımdan ince yapıda teri emebilen bir kumaş istemiştir. Nehir Hanım poplin kumaşlardan verdi ve kendimi çarşaf yaptım. 60 derecede yıkıyorum sadece ilk yıkamada az bir çekme yaptı. Daha sonra hep yüksek derecede yıkadım ve ne çekme yaptı nede rengi attı. Düz mavi renk almıştım hala kullanırım. Çok güzel bir kumaş ve rahat. Yaz ayları içinde uygun terletmiyor.
  • Kızımın çeyizi için çiçekli poplin kumaş aldık. Kendim çok güzel bir nevresim takımı diktim. Henüz uzun süreli kullanmadık ancak kumaşın kalitesini beğendim. Çiçekli deseni de çok güzel ve renkleri canlı.

Poplin kumaş fiyatı kumaşın sıklığına ve ham maddesine göre değişebilmektedir. Baktığınızda hem 50 TL’ye hem de 300 TL’ye poplin kumaştan üretilmiş gömlekleri görebilirsiniz. Kullanılan pamuk elyafının dahi fiyata etkisi olmaktadır. Poplin kumaşla ilgili daha fazla bilgi için whatsapp aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz. Numaramız iletişim sayfasında bulunmaktadır.

Poplin kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorularına cevap vermeye çalıştık. Kumaş ile ilgili sık sorulan soruları tek tek yanıtladık. Eklemek istediğiniz bir bilgi var ise aşağıdan bizlere yorum yazabilirsiniz.