Oxford Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kırışmaya karşı dayanıklığı ve canlılığı ile dikkat çeken oxford kumaş nedir? Gündelik ve sportif gömlek üretiminde neden bu kadar popülerdir? Bu yazımızda tüm bunlardan ve oxford kumaş özelliklerinden bahsedeceğiz.

Oxford Kumaş Nedir?

Piyasada genellikle polyester olan modeli bulunmaktadır ancak pamuk oxford kumaşlarda vardır. Oxford kumaş dendiğinde ilk akla gelen ürün gömleklerdir. Kaliteli gömlek üreten bir çok firmanın oxford kumaş kullandığı bilinmektedir.

Kumaşın 300D-600D gibi farklı varyasyonları vardır. Bu kumaşın gramajını belirtir. Haliyle gramajı ağır olan ürünün daha kalın olduğu varsayılır. Yani kalın bir kumaş istiyorsanız 600D oxford kumaş tercih edebilirsiniz.

Oxford Kumaş Özellikleri:

pamuklu-oxford-gomlek
oxford kumaş nedir
  • Dayanıklı bir kumaştır.
  • İnce ve kalın modelleri vardır.
  • Genellikle su geçirmez.
  • Naylon, polyester, pamuk gibi farklı maddelerden üretilmiş oxford kumaşlar vardır.
  • Bazen kumaşa akrilik kaplamada yapılmaktadır.
  • Makinede yıkanabilir.
  • Pamuktan yapılmış oxford kumaşlar daha sağlıklıdır ve fiyatları diğerlerine göre daha yüksektir.
  • Dört mevsim tercih edilebilen bir üründür.

Oxford Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Oxford kumaşın bir çok farklı alanda kullanımı görülmektedir. Bu alanlara göre de kumaşın cinsi değişmektedir. Örneğin kaliteli gömlekler için pamuklu oxford tercih edilir. Çanta, ayakkabı ve şapka gibi ürünler için polyester veya naylon su geçirmez oxford kumaşlar tercih edilmektedir. Bu kumaşlar lekeye ve suya karşı dayanıklıdır.

Son yıllarda pamuklu oxford kumaşlar döşeme ve ev tekstil ürünlerinde de kullanılmaya başlandı. Kumaşın kaliteli olması ve kolay kullanım sağlaması sebebiyle nevresim, yastık kılıfı gibi ürünler içinde artık oxford tercih edilmekte.

Özellikleri sebebiyle herkesin severek kullandığı raşel kumaş hakkında bilgi almak için tıklayın.

Not: Kumaşın yıkanmasında herhangi bir sorun yoktur ancak ütülenmesi sorun oluşturabilir. Eğer kumaşınız pamuklu ise ütü yapabilirsiniz ancak polyester oxford kumaşlara ütü zarar vermektedir.

Yazımız içeriğinde eksik gördüğünüz bir hususu veya kumaşla ilgili deneyimlerinizi aşağıdan yorum yaparak bizimle ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.