Lame Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Işıltılı elbise sevenlerin tercihi lame kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Lame kumaş ne demek ve lame rengi nedir? Kumaşa dair merak ettiklerinizi yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Lame Kumaş Nedir?

Lame metalik iplikler içeren bir kumaş türüdür. Pamuk, viskon gibi doğal kumaşlara ve polyester, naylon gibi sentetik kumaşlara da uygulanabilmektedir. Kumaşın tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Altın ve gümüş gibi parıldaması geçmiş zamanlarda yüksek statüyü temsil etmiştir. Rahip gibi din adamları da bu statü için lame kumaşlar tercih etmiştir.

Lame kumaş için altın ve gümüşten elde edilen düzleştirilmiş meraller ipliklere sarılır ve bu sayede parlak bir giysi elde edilir. Bu sebeple bu kumaşı altın kumaş ismiyle de adlandıranlar olmuştur.

Lame Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Farklı farklı elyaflardan üretilmiş lame kumaşlar bulunmaktadır.
  • Parlak ve canlı yapıdadırlar.
  • Fiyat aralığı geniş bir kumaştır. Kullanılan malzemeye ve kaliteye göre ucuz ve pahalı fiyatlar görebilirsiniz.
  • İpekten üretilmiş çiçekli modellerine diba kumaş ismi verilir.
  • Genellikle altın ve gümüş renginde bulunur. Farklı renklerini pek fazla görmedim.
  • Dikim işlemi diğer kumaşlara nazaran zordur.
lame-kumas-nerede-kullanilir
lame kumaş nedir

Lame Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Lame kumaşın kullanıldığı farklı farklı alanlar vardır. Örneğin geçtiğimiz senelerde parlak converse ayakkabılar meşhurdu. Bu ayakkabılar lame kumaş ile üretilmiştir. Bunun haricinde çanta üretimi içinde tercih edilen bir kumaştır.

Özel gün ve gecelerde dikkat çekmek isteyenlerinde tercih ettiği bir kumaştır lame kumaş. Bir çok farklı kıyafette de lame kumaşı görebilirsiniz. Tiyatro ve dans kostümlerinin de vazgeçilmez kumaşıdır.

İtalyan modasında da lame kumaşlar sıkça kullanılmaktadır. En iyi lame kumaşların Venedik’te üretildiği bilinmektedir.

Lame tarzında kumaşların birde diba ismi verilen farklı bir modelleri bulunmaktadır. İpekli ve çiçekli lame kumaşlara diba ismi verilmektedir. Yine bu kumaşta geçmişten günümüze kadar ulaşabilmiş nadir kumaştır. Her yörenin kendisine özgü dibası vardır. İstanbul dibası, Venedik dibası, acem dibası bunlara örnektir

Lame kumaş nedir ve nerelerde kullanılır sorularına cevap vermeye çalıştık. Kumaş ile ilgili eklemek veya sormak istediklerinizi aşağıdan yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.