Kumaş Nasıl Düzgün Kesilir? Kumaş Kesim Teknikleri

Dikiş dikmeye hobi olarak yeni başladıysanız veya kendi kıyafetlerinizi yapmak istiyorsanız muhtemelen ilk olarak zorlandığınız yer kumaş kesimidir. O sebeple bu yazımızda kumaş nasıl düzgün kesilir ve kumaş kesim teknikleri nelerdir sorularını cevaplayacağız.

Kumaş Nasıl Düzgün Kesilir?

Kumaşlar ipliklerin birleştirilmesi ile oluşur. Bazı kumaşlar sık bazı kumaşlar daha gevşek dokunur. Kumaşı kesmek için bu ipliklerin yönünü bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Ayrıca düzgün bir kesim için kumaşın türü de önemlidir. Peluş kumaşlar ile pamuk, ipek gibi kumaşların kesimi farklıdır.

Keseceğiniz kumaş katlanmış veya kırışmış ise önce düz bir şekilde ütülemeniz tavsiye edilir. Eğer kumaşı yeni almış iseniz önce yıkamanız iyi olacaktır. Çünkü pamuklu kumaşlar ilk yıkama da çekme yapacaktır. Çekme yaptıktan sonra kesmek daha iyi sonuçlar verecektir. Tüm bunlar tamam ise kumaşı sert bir yüzeye serin. Bir kesme tahtanız var kumaşın tamamen düz olmasını sağlamak için bunu kullanın. Kumaşınızı düzgün bir şekilde hizalayın. Kumaşı tersten kesmek her zaman daha kolaydır. Özellikle peluş gibi tüylü kumaşlarda önden kestiğinizde çok fazla tüyün döküldüğünü görebilirsiniz.

Kumaş Kesim Teknikleri

Teknolojinin ilerlemesi ile farklı kesim teknikleri olmuştur. Otomatik bilgisayar kesimleri, lazer kesim, kalıp kesim gibi teknikler sonradan çıkmıştır. Özellikle sık kumaşları hızlı ve düzgün kesebilmek elle zor olduğu için günümüzde makineler hızlıca kesim yapmaktadır.

Ev kullanıcılarının makineye erişimi olmaması sebebiyle el ile en düzgün şekilde kesmeye çalışılır. Kumaş keserken dikkat edilecek noktalar genel olarak bunlardır. Bir masa örtüsünü yuvarlak kesmek için ise yine farklı teknikler kullanabilirsiniz. Kumaşı iki kare katlayın. Daha sonra bir pergel veya ip yardımı ile çeyrek daire çizin ve bu çizgiden kesim yapın. Daha sonra kumaşı açtığınızda yuvarlak kesilmiş bir kumaş elde edebilirsiniz.

Bazen keseceğimiz kumaş desenli olmaktadır. Bazı kumaşlar kesildiğinde deseni kaybeder. Bu tarz kumaşları kesmek iyi bir fikir değildir. Ekose kumaş kesimi yapacaksanız burada şanslısınız. Desenleri takip ederek kolayca istediğiniz gibi kesim yapabilirsiniz.

Kısaca kumaş nasıl düzgün kesilir ve kumaş kesim tekniklerini yazdık. Kumaş kesimi başlı başına ayrı bir konudur. Özellikle gelişen teknoloji kesimi daha profesyonel hale getirmiştir. Biz bu yazımızda kısaca kesim konusuna değindik.