Krinkıl Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Kendinden kırışık bir kumaş olan krinkıl kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Krinkıl kumaş nerelerde kullanılır ve nasıl üretilir? Son yıllarda neden çok tercih edilen bir kumaş haline geldi? Merak edilen tüm sorularınızı yazımız içeriğinde paylacaşağız.

Krinkıl Kumaş Nedir?

İngilizce kırışmak anlamında kullanılan “crinkle” kelimesinden türeyen krinkıl kumaş son yıllarda popülaritesini artırmış bir kumaştır. Krinkıl işlemi için daha önce hazır hale getirilmiş kumaşlar krinkıl makinesi sokulur. Makine kumaşa kalıcı olarak göze hoş gelen bir kırışıklık kazandırır. Bu kırışıklık yıkama esnasında dahi kaybolmamaktadır. Bunun haricinde buhar yardımı ile de kumaşa kırışıklık verilebilmektedir.

Krinkıl kumaşları en çok perdelerde görebilirsiniz. Kumaşın en olumlu özelliği kendinden kırışık olduğu için ütü istememesidir.

Krinkıl Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Özellik krinkıl yapılan kumaşın ham maddesine göre değişebilmektedir.
  • Günümüzde polyester veya polyester karışımı kumaşlara krinkıl işlemi uygulanmaktadır.
  • Bu kumaşların fiyatları doğal kumaşlara nazaran daha uygun fiyatlıdır.
  • Tüm krinkıl kumaşların genel özelliği ütü istememesidir.
  • Bu sebeple kullanım kolaylığı sağlar.
  • Günümüzde giyim sektöründe de kullanılmaktadır.
  • Krinkıl kumaştan yapılmış tişört ve pantolonları piyasada çokça görebilirsiniz.

Krinkıl Kumaş Sık Sorulan Sorular

*Krinkıl Krep Kumaş Nasıldır?

Krep kumaş nedir ve özellikleri nelerdir yazımızı bunun için incelemenizi tavsiye ederiz.

Krinkıl krep kumaş bu kumaşa kırışıklık kazandırılarak elde edilir.

*Krinkıl Kumaş Yazlık Mı?

Krinkıl kumaşın yazlık mı kışlık mı olduğunu kullanılan kumaş belirlemektedir. İnce ve hafif bir kumaşa krinkıl işlemi uygulandı ise bu kumaş yaz aylarında tercih edilebilir. Benim de genel olarak kullandığım krinkıl kumaşlar yazlık tişörtlerdi.

*Krinkıl Kumaş Terletir Mi?

Krinkıl kumaş en çok polyester kumaşlara uygulanmaktadır. Özellikle kumaş pamuk polyester karışımı değilse yani %100 polyester veya naylonsa yakma ve terletme yapacaktır. Ancak viskon gibi doğal bir kumaş ile karıştırılmış ise yaz aylarında rahat bir şekilde tercih edilebilir. Krinkıl kumaş yakar mı sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk.

*Krinkıl Kumaş Çeker Mi?

Çekme işlemi doğal kumaşların yüksek sıcaklıklara maruz kalması ile olmaktadır. Yani almış olduğunuz krinkıl kumaş doğal bir kumaş ile üretilmiş ise düşük sıcaklıklarda yıkamanız gerekmektedir. Aksi taktirde çekme yapacaktır. Ancak kumaşınız polyester ise çekme yapmaz.

Kirinkıl, krınkıl, cirinkıl gibi farklı isimlerle adlandırılan krinkıl kumaş hakkında bilgi vermeye çalıştık. Kumaş hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.