Krep Kumaş Nasıldır, Özellikleri Nelerdir?


Pamuk, yün, ipek, mira gibi çokça çeşidi bulunan krep kumaş nasıldır? Hangi ürünlerde tercih edilir, terletir mi, yazlık mıdır? İşte krep kumaş özellikleri…

Krep Kumaş Nedir?

Yüksek bükümlü ipliklerin krep tarzında dokunması ile elde edilen ürünlere krep kumaş denir. Yani aslında krep bir dokuma şeklidir ve kumaşa ismini vermiştir. Krep kumaşın bir çok çeşidi vardır. Bu çeşitliliğin sebebi yapımda kullanılan ham maddedir. Pamuk kullanılmış ise pamuk krep kumaş, viskon kullanılmış ise viskon krep kumaş denir. Krep Kumaş üretiminde hangi ürün kullanılmış ise özelliklerde ona göre değişmektedir. Biz yine de genel olarak krep kumaş özelliklerini sıralayalım.

Krep Kumaş Özellikleri:

  • Şık ve gösterişlidir.
  • Kırışmaya karşı dayanıklıdır. (pamuk olanlar daha kolay karışır)
  • Terletmez ve koku yapmaz. (%100 polyester olan krep kumaş terleme ve koku yapabilir)
  • 4 mevsim giyilebilen modelleri vardır.
  • Hava aldığı için sağlıklı bir kumaştır. (%100 polyester olanlar hava almaz)
  • Ucuz ve pahalı modelleri mevcuttur.
  • Pamuk olanlar nem emme özelliğine sahip olduğu için yazın tercih edilir.
  • Yün krep kumaşlarda sıcak tuttuğu için kışın tercih edilebilir.
  • Telalı dediğimiz hazır astarlı modelleri vardır. Telalı değilse astar ayarlamanız gerekebilir.

[epcl_custom_ads id=”1″]

Krep Kumaş Fiyatları

Krep kumaşın fiyatı üretimde kullanılan ürüne göre veya farklı özelliklere göre değişebilmektedir. İpek krep kumaşlar her zaman polyester krep kumaşlara göre daha pahalıdır. Her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de maalesef kalite ucuza satılmıyor.

Ayrıca mağazamızda bulunan telalı krep kumaşlarda diğer krep kumaşlara göre pahalıdır. Bunun sebebi telalı olmasıdır. Tela ise hem kumaşa ekstra astar gerektirmez hem de kumaşın yıkansa dahi dik ve diri kalabilmesini sağlar.[epcl_box type=”error”]Mağazamızda farklı renklerde krep kumaşlar vardır. Talepleriniz için whatsapp ile bizimle iletişim kurabilirsiniz. (0541 970 16 75)[/epcl_box]

Krep Kumaş Nasıldır?

Krep Kumaş nasıl sorusu krep kumaşın hangi üründen yapıldığını bilmeden maalesef cevaplanamaz. Eğer ucuz, şık ve kırışmayan krep kumaş istiyorsanız polyesterden yapılmış hürrem krep kumaş, mira krep kumaş veya aerobin krep kumaş tercih edebilirsiniz.

Eğer tiril tiril, vücuda yapışmaz, terletmez, şık ve naif bir kumaş istiyorsanız ve maddi gücünüz var ise %100 ipek krep kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Ben krep kumaşı yaz aylarında giyeceğim terletmesin, nem emsin, rahat olayım derseniz pamuk krep kumaş kullanırsınız.

Yine yaz için ismine rayon da denilen viskon krep kumaşları da tercih edebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi krep kumaş çok yönlü bir kumaştır. Bir kumaş krep diye kaliteli veya kalitesiz olmaz. Onu kaliteli yapan üretiminde kullanılan üründür. Son yıllarda hem biraz kaliteyi artırmak hem de ürün fiyatını düşürmek için polyester pamuk karışımı veya polyester viskon karışımı krep kumaşlarda çok tercih edilmektedir.

Türk kumaşı olarak bilinen ve kalitesi ile dünyaya nam salmış moher kumaşı incelemek için tıklayın.

Krep Kumaş nasıldır sorusunun cevabını vermeye çalıştık artık hangi krep kumaştan alacağınız size kalmış. Kullanmış olduğunuz krep kumaşlarla ilgili tecrübelerinizi bizlere yazabilirsiniz.