Goblen Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Sert bir yapısı olan ve desenleri ile sizi alıp geçmişe götüren bir kumaş olan goblen kumaş nedir ve özellikleri nelerdir? Döşemelik goblen kumaş nerelerde kullanılır ve metre fiyatı ne kadardır?

Goblen Kumaş Nedir?

Goblen kendinden desenli olan sert yapılı bir kumaştır. Genel olarak nostaljik desenlere sahiptir. Ortaçağda özellikle Avrupa’da duvar halısı olarak tercih edilmiştir. %100 pamuk olan modelleri veya pamuk, akrilik, polyester karışımı olan modelleri vardır. Kullanıldığı iplik türüne göre fiyatı değişse de genel olarak uygun fiyatlı bir üründür. Eni genel 140-150 cm olan goblen kumaşların metre fiyatı 20-30 TL aralığındadır. Farklı farklı alanlarda ve hobi faaliyetlerinde kullanılabildiği için çok amaçlı bir kumaş olarak bilinir. Özellikle ülkemizin doğu bölgesine has olan şark odaları genellikle goblen kumaşlardan dizayn edilmektedir.

Goblen Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Lekelere karşı dayanıklıdır. Silerek dahi temizlenebilir.
  • Sert bir yapısı vardır.
  • Genel olarak döşeme alanında kullanılır.
  • Etnik desenlere sahiptir.
  • Uygun fiyatlıdır.
  • Dayanıklı bir üründür.
  • Pamuk veya pamuk akrilik karışımı ile üretilebilmektedir.
  • Goblen kumaş düz renk olarak çok satılan bir kumaş değildir. Mağazamızda bulunan goblen kumaşlar farklı renklerde ve desenlidir.

Goblen Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Goblen kumaşı farklı farklı birçok alanlarda görebilirsiniz. Örneğin kuruyemiş satıcıları kuruyemiş koydukları teknenin dışını hep goblen kumaşlarla süslemektedir. Tarihi dokusunu korumuş hanlara girdiğinizde de goblen kumaşı mutlaka görürsünüz. Onun haricinde minder döşeme, koltuk kılıfı, masa örtüsü, runner ve kırlent için de goblen kumaş tercih edilebilir. Son yıllarda mağazamızdan goblen kumaş satın alan müşterilerimizin genel olarak çanta üretimi yaptıklarını da bilmekteyiz.

Döşeme için kullanılan bir diğer kumaş olan akfil kumaş hakkında bilgi almak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Goblen kumaş metre fiyatı ve görselleri için 0541 970 16 75 numaralı telefonumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Kısaca goblen kumaş nedir, özellikleri nelerdir ve nerelerde kullanılır sorusunu cevapladık. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.