Giyecek Yapımında Kullanılan Bitkiler

Giysi sektöründe kullanılan ham maddeler günümüzde sentetik ve doğal olarak ikiye ayrılmakta. Doğal olarak nitelendirilen ve giyecek yapımında kullanılan bitkiler nelerdir ve nasıl kullanırlar sorularını cevapladık.

Giyecek Yapımında Kullanılan Bitkiler

Doğal elyaf denildiğinde ilk akla gelen pamuk, bambu ve kayın ağacı gibi ürünlerdir. Ancak yazımızı tamamen incelerseniz çok farklı bitkilerden de iplik üretildiğini öğrenebilirsiniz.

1-Soya

Soya birçok alanda kullanıldığı gibi elyaf üretiminde de kullanılmakta. Günümüzde çok trend olmasa da soyadan da iplik üretiliyor.

2-Pamuk

Pamuk doğal elyaf alanında en çok kullanılan üründür. Nefes alabilir ve terletme yapmaz. Fiyatı diğer doğal ürünlere göre uygun fiyatlıdır. Ülkemizde de üretimi yapılmaktadır.

3-Bambu

Bambu ağacından da kumaş elde edilmektedir. Özellikle son yıllarda popülerliğini artırmıştır. Bambu bitkisi hızlı büyür ve kendini yenileyebilir. Bu nedenle sürdürülebilir bir kaynaktır. Bu şekilde üretilen kumaşlarda son derece kalitelidir.

4-Kenevir

Bu listede kenevir olması sizi şaşırtabilir. Ancak düşünülenin aksine kenevir sadece farklı amaçlar için kullanılan bir bitki değildir. Hem eczacılık alanında hem de tekstil alanında kenevirden yararlanabiliriz. Son yıllarda kenevir bitkisinden elyaf üretimi yapılmaktadır. Bu şekilde üretilen kumaşlar güçlü ve dayanıklı olmaktadır.

5-Kayın Ağacı

Kayın ağacı ile viskon veya viskoz olarak adlandırdığımız elyaf üretilmektedir. Bu elyaf hem tekstil sektöründe hem halı sektöründe kullanılmaktadır. Kaliteli ve yumuşak dokulu bir üründür.

6-Rami

Rami kumaş, ismini ham maddesinden almaktadır. Bu kumaşta rami olarak bilinen bitkiden üretilmektedir. Keten ve pamuğa nazaran çok daha dayanıklı bir kumaştır. Bu kumaş ile ilgili daha fazla bilgi için “rami kumaş nedir” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tekstilde Kullanılan Bitkiler

Tekstil sektöründe kullanılan bitkileri kısaca listeledik. Günümüzde farklı bitkilerden de elyaf üretimi yapılmaktadır. Daha önceki yazılarımızda ağaç kabuğu kumaştan bahsetmiştik. Bu sebeple teknoloji ilerledikçe ve insanlar yeni arayışlara girdikçe farklı bitkilerden de elyaflar üretildiğini duyabiliriz. Son yıllarda tekstil sektörü genel olarak sentetik ürünlere yoğunlaşmakta. Sentetik sektörünün ve teknolojisinin gelişmesi ile doğal ipliklere tamamen benzer ve daha uygun fiyatlı kumaşlar üretilmekte. Zaman geçtikçe tekstil sektörünün evrimine şahit olacağız. Yeni yazılarda görüşmek üzere, hoşçakalın…