Finike Kumaş Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Dolap, trendyol, gardrops, modanisa gibi uygulamalarda satılan ürünlerde zaman zaman finike kumaş ismini görüyoruz. Bu sebeple bu yazımızda finike kumaş nedir, özellikleri nelerdir, esner mi, terletir mi gibi soruları cevaplayacağız.

Finike Kumaş Nedir?

Finike kumaş polyester, elastan ve viskoz elyaflardan üretilmiştir bir kumaştır. Hem sentetik hem doğal elyaf içermesinin olumlu özellikleri bulunmaktadır. Pantolon, trençkot, tişört gibi ürünlerde kullanılır. Elastan içerdiği için esnek bir yapıya sahiptir. Elastan oranını artması veya azalması ile esneklik kat sayısı değişkenlik göstermektedir.

Finike Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Yarı oranda polyester içerdiği için kırışmalara karşı dayanıklıdır. Kolay kolay ütü istemez.
  • Belirli bir oranda doğal iplik olan viskoz içerdiği için hava alabilir. Bu da rahat bir kullanım sağlar. Tamamen polyester olan kumaşlarda yazın yakma ve terletme olmakta iken bu tarz karışım kumaşlarda bu çok fazla görüşmemektedir.
  • İçerdiği elastan sayesinde esneme özelliği vardır.
  • Makinede düşük derecelerde yıkanabilir.
  • Yıkama işlemi renge ve kumaşa bir zarar vermemektedir.
  • Dayanıklı bir kumaştır.
  • Renkleri canlı gösterir.
  • Orta fiyatlı bir üründür. Bu yazıyı hazırladığımız 2021 yılının temmuz ayında finike kumaş pantolonlar 150 TL civarında satışa sunulmaktadır. Kumaşın kalitesine göre bu fiyat değişkenlik gösterebilmektedir.

Finike Kumaş Nasıldır?

Piyasada satılan finike kumaşlar genel olarak %60 polyester, %36 viskoz ve %4 elastan içermektedir. Bu %4’lük elastan esneme özelliği için idealdir. Bu sayede finike kumaş bir pantolon giydiğinizde rahat edersiniz.

Vizkoz kumaş birçok yerde rayon ve viskon ismi ile de geçmektedir. Daha önce viskon kumaş nedir başlığı ile bir yazı yazmıştık. İsterseniz o yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kısaca finike kumaş nedir ve özellikleri nelerdir sorularını cevapladık. Kumaş hakkında merak ettikleriniz veya eklemek istedikleriniz var ise aşağıdan yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.