Prada Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Yazlık mıdır, kırışır mı, esnek midir gibi soruların çokça sorulduğu prada kumaş nedir? Pantolon, ferace ve tunik gibi ürünler için kullanılan kumaşın özellikleri nelerdir?

Prada Kumaş Özellikleri

  • Piyasada %5 likra karışımlı prada kumaşlar esnektir ancak %100 polyester olan prada kumaşların esneme payı çok düşüktür.
  • Renkleri canlı gösteren bir kumaştır.
  • Makinede düşük derecelerde yıkanabilmektedir.
  • Kırışmaya karşı dayanıklıdır. Bu sebeple ferace için kullanılabilir.
  • İç göstermeyen bir kumaştır.
  • Çok kalın bir kumaş değildir.
  • %100 polyester olan modelleri hava geçirmediği ve nemi ememediği için uzun süreli kullanımlarda terletme ve yakma yapabilir.

Prada Kumaş Nedir?

prada-kumas-tunik
prada-kumas-nedir

Ülkemizde bazı firmalar %100 polyester yada %95 polyester %5 likra karışımı olan kumaşlara prada kumaş demektedir. Bu kumaşların diğer polyester kumaşlardan çokta bir farkı yoktur. Firmalar satış pazarlaması gereği bu şekilde farklı isimleri kullanmayı sevmektedir. Bu sebeple tercih edeceğiniz elbisenin ismi bir önem taşımamaktadır. Asıl önemli olan bu kumaşların hangi maddelerden yapıldığıdır.

Özellikle yazlık prada kumaş ferace araştırması yapıyorsanız seçeceğiniz kumaşın %100 polyester değil en azından pamuk polyester karışımı olmasına dikkat etmelisiniz. %100 pamuk sağlıklıdır, hava alır, nem emer ancak kırışır bu sebeple ferace de çok tercih edilmez. Pamuk polyester veya viskon polyester gibi karışım kumaşlar tercih ederseniz terletmenin ve kırışmanın önüne geçmiş olursunuz.

Son yıllarda çok tercih edilen dabıl kumaş hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gerçek Prada Kumaş Nasıldır?

Görmüş olduğunuz ürünün etiketinde prada yazıyor ise onu prada kumaş olarak düşünmeyin. Prada İtalya’da yüksek fiyatlı elbise, tunik, çanta, ayakkabı satışı yapan bir firmadır. Görmüş olduğunuz üründe bu firmaya ait olabilir. Yani özellikle ismi prada olan bir kumaş türü yoktur. Prada kumaşın ismi değil markanın ismidir.

prada-kumas-nedir
prada-kumas-ozellikleri-nelerdir

Prada kumaş nedir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Yazımıza eklemek istediğiniz bir nokta var ise veya prada kumaşlarla ilgili bir tecrübeniz var ise bizimle ve okuyucularla yorum yazarak paylaşabilirsiniz.