Modal Kumaş Ne Demek? Fiyatı ve Özellikleri Nedir?

Son yıllarda dünyada popüler olan giyimde ve günlük ev eşyalarında sıkça kullanılan modal kumaş ne demek? Kumaşın özellikleri nelerdir, sağlıklı mıdır, metre fiyatı ne kadardır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımız içeriğinde sizlerle paylaşacağız.

Modal Kumaş Ne Demek?

Modal kayın ağacının liflerinden yapılan bir tür suni ipek kumaşıdır. Örgü veya dokuma modal kumaşlar vardır. Özellikleri sebebiyle her geçen yıl popülaritesini artıran bir kumaştır.

1951 yılında Japonya’da geliştirilmiştir. Bugün, kullanılan modal kumaşların çoğunu Avusturya’da bulunan Lenzig AG isimli firma üretmektedir. Kumaşın modelleri yine bu firma tarafından tescillenmiştir.

Kumaş üretiminde bazen modal %100 olarak kullanılır bazen de pamuk veya spandeks gibi diğer ürünlerle harmanlanarak kullanılır..

Modal Kumaş Özellikleri:

  • Çok yumuşaktır.
  • Kırışmaya karşı pamuğa göre %50 daha dayanıklıdır.
  • Pürüzsüz, parlak bir yüzeye sahiptir.
  • Nefes alabilen bir kumaştır.
  • Pamuk gibi nem emici özelliği vardır.
  • Diğer ham maddeler ile karışım yapılarak kumaş üretilebilir.
  • Kolay boyanır.

Modal Kumaş Nerelerde Kullanılır?

İç çamaşırı, pijama, havlu, bornoz, çarşaf, gömlek gibi ürünlerde modal kumaş kullanılmaktadır.

modal-kumas-nedir
modal kumaş ne demek

Esnekliği ve yumuşaklığı sebebiyle bir çok alanda rahatlıkla kullanılabilen bir kumaştır. Bu sebeple üretim yapan firmalar her geçen yıl üretim miktarını artırmaktadır.

Not: Ürün polyester değildir. Polyester kumaşların emici özelliği yoktur ve nefes almazlar. Bu sebeple polyester bir çorap ayağınızda koku yapar ancak modal bir çorap hava aldığı ve teri emdiği için ayak kokusunu engelleyecektir.

Modal Kumaş Sağlıklı Mı?

Modal kumaşın özelliklerine baktığımızda üst düzey bir kumaş olduğu gözükmektedir. Pamuk gibi nefes alabilir ve emiciliği pamuktan daha fazla olan bir kumaştır. Ayrıca ipek gibi pürüzsüz olması tercih edenlerin boşuna modal kumaşı tercih etmediğini bizlere gösteriyor.

Dayanıklılığı ile meşhur olmuş kanvas kumaş hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bu özellikler dikkate alındığında evet sağlıklı bir kumaştır. Üretimi yapan firmada sitesinde ürün üretiminde zararlı kimyasalların kullanılmadığını beyan etmektedir. Bu açıklama da dikkate alınırsa modal kumaş sağlıklıdır diyebiliriz.

Modal Kumaş Nasıl Yıkanır?

Eğer aldığınız kumaş %100 modal bir kumaş ise kumaşı yıkarken onu bir pamuk kumaş gibi düşünebilirsiniz. Bu sebeple düşük derecelerde kumaşı yıkamalısınız. Yıkama sonrası ürünü çamaşır makinesinde nemli bir halde uzun süre bekletmemelisiniz.

modal-kumas-saglikli-mi
modal kumaş ne demek

Eğer kumaşınız ipek veya yün gibi karışım bir kumaş ise karışımdaki en hassas ürünün bakım talimatlarını incelemelisiniz.

Modal Kumaş Nasıl Ütülenir?

Bazı modal giysiler, nasıl dokuma ve imal edildiklerine bağlı olarak yıkandıklarında aşırı derecede kırışabilir ve ütü gerektirebilir. Bunun için kumaşın tersini orta dereceli ısı ile ütülemelisiniz. Ekstra koruma için, ütü ile modal kumaş arasında ütü bezi kullanabilirsiniz. Ütü esnasında yüksek sıcaklık kumaşa zarar verebilir.